Sammen med andre unge fra Sønderborg Kommune sejler vi 5 dage på Skjern Å. Det er Danmarks mest vandrige å, så der er god medstrøm, der gør, at man ikke skal bruge meget energi på at padle, men i stedet blot skal styre med strømmen. Vi lærer dig at sejle i kano, når vi kommer frem. Turen går fra Give til Sdr. Felding og undervejs kommer vi til at se meget fed og anderledes natur, end vi er vant til hernede omkring Als.
Når vi kommer frem til lejrpladserne, slår vi teltene op og hygger med det, som man lige har lyst til. Vi har bolde, kongespil og andet sjov med. Hvis vejret driller laver vi læ og tørvejr på lejrpladserne, så vi kan hygge.
Alle måltider er med i prisen. Vi hjælpes ad om maden morgen, middag og aften. Torsdag aften henter vi Pizza og hygger maks.
Vi sørger for alt til kanoerne. Vi har masser af lånegrej også telte, så man behøver ikke have skabet fyldt med alt muligt outdoorgrej. Man er dog velkommen til at medbringe så meget som muligt selv, hvis man synes det er federe.
Alt i alt en hyggelig tur, hvor der er masser af tid til social hygge og gode grin sammen med andre unge. Man kan deltage sammen med sine venner eller helt alene. Uanset hvad, skal vi nok hjælpe til, så ingen går alene rundt. Hvis du synes det lyder fedt, men har nogle spørgsmål, så ring til Bo Brandenhoff, tlf. 27 90 74 61:-)
Bemærk: Det fulde beløb kan kun refunderes såfremt Sønderborg ungdomsskole aflyser turen, eller at framelding sker senest 60 dage før turen afholdes.